अवकाशकालीन रचनात्मक विज्ञान कार्यशालाएं  22 अप्रैल से 5 जून 2019 तक विभिन्न बैचों में  और पढ़ें>>
-------------------------------------------------------------
 हेरिटेज ऑन व्हील्स कार प्रदर्शनी के लिए निमंत्रण  19 मार्च 2019 से 7 अप्रैल 2019 तक  और पढ़ें>>
-------------------------------------------------------------
 OCSC खगोल विज्ञान-जूनियर 2019 के लिए चयनित छात्रों की सूची।  5 मार्च 2019  और पढ़ें>>
-------------------------------------------------------------
 प्रदर्शनी - गांधी और विज्ञान  28 फरवरी 2019 के बाद  और पढ़ें>>
-------------------------------------------------------------
 राष्ट्रीय विज्ञान दिवस प्रतियोगिता के परिणाम  ।  और पढ़ें>>
-------------------------------------------------------------
 नई गैलरी शुरू हुई  मशिन्ड टु थिङ्क  और पढ़ें>>
-------------------------------------------------------------
 केंद्र समय  केंद्र समय  और पढ़ें>>
-------------------------------------------------------------
 
महत्वपूर्ण कड़ियाँ
क्या आपने इसे देखा है ?
डॉ ए पी जे अब्दुल कलाम की वैज्ञानिक मूर्तिकला
शो और फिल्म

गोला क्षेत्र पर विज्ञान

free hit counter code
घोषणाएं
राष्ट्रीय विज्ञान दिवस प्रतियोगिता के परिणाम

NEHRU SCIENCE CENTRE, MUMBAI
(National Council of Science Museums)
Dr. E. Moses Road, Worli,
Mumbai-400018

National Science Day Celebration – 2019
(February 22 - 28, 2019)

Congratulations to all the winners…!!!

 

Note: Prize distribution ceremony will be held on February 28, 2019 at 11.00 am after Sir C. V. Raman Memorial Lecture at the Auditorium of the Centre. All are cordially invited to attend the lecture and ceremony .

Result of Inter-School Science Quiz

Topic: General Science and Technology

(February 23, 2019)

 

Prize

Student Name

School Name

1st Prize

Harsh Jitendra Shinde

National English High School, Virar (West)

2nd Prize

Ishaan Sharma

St. Xavier’s High School, Airoli

3rd Prize

Arnav Tejas Padhye

Yashodham High School & Jr College, Goregaon (East)

Encouragement prize 1

Manasvi Deepak Patil

National English High School, Virar (West)

Encouragement prize 2

Soham Chaudhari

Lakshdham High School

 
----------------------------------------------------------
-------------
Result of Under Water Robotics workshop & Competition

(February 26, 2019)

 

Prize

School Name

Student Name

1st Prize

Children’s Academy

1 Nirvik M Desai

2 Hrishi N Tripathi

3 Yukti R. Bhatter

4 Aachal Kalgutkar

5 Trinab Goswamy

 

2nd Prize

National English High School, Virar (West)

1 Pasalkar Shreyas Sanjay

2 Shinde Harsh Jitendra

3 Mahajan Deep Nilesh

4 Chaudhari Harsh Kunjan

5 Valanj Vivek Pramod

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Result of Sit & Draw Competition – Category “A”

Topic: Nature around us

 (February 23, 2019)

 

Prize

Student Name

School Name

1st Prize

Joanna Pinto

St. Anthony Girls High School

2nd Prize

Upasna R. Magar

Udayachal Primary School

3rd Prize

Sachi Jigar Gogri

St. Anthony Girls High School

Encouragement prize 1

Saumya Dujari

Gopi Birla Memorial School

Encouragement prize 2

Ayanna Bhalla

Bai Avabai F Petit Girls High School

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Result of Sit & Draw Competition – Category “B”

Topic: Methods of Communication

 (February 23, 2019)

 

Prize

Student Name

School Name

1st Prize

Trisha C. Bafna

Children’s Academy

2nd Prize

Isha Parag Narvekar

Convent Girl’s high School

3rd Prize

Richa Shah

Gopi Birla Memorial School

Encouragement prize 1

Lakshya Lodha

Gopi Birla Memorial School

Encouragement prize 2

Dhwani Murji  Dubriya

Modern English School

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Result of Sit & Draw Competition – Category “C”

Topic: Methods of Communication

 (February 23, 2019)

 

Prize

Student Name

School Name

1st Prize

Suyash Srinivas Katkam

The Andhra Education Society ‘s English High School

2nd Prize

Sanavi Parulekar

Yashodham High School

3rd Prize

Sohan Vivek Tajane

Modern English School

Encouragement prize 1

Tanvi Devidas Davane

I.E.S Digambar Patkar Vidyalaya, Dadar

Encouragement prize 2

Pamula Vivek Sudarshan

The A.E.S High school

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Result of Street Play / Nukkad Natak

Topic: Science and Society

(February 26, 2019)

 

Prize

School Name

1st Prize

I.E.S. Digambar Patkar Vidyalaya, Dadar

2nd Prize

Anjuman-I-Islam’s Saif Tyabji Girls High School

3rd Prize

School of Nursing, K.E.M. Hospital, Parel

Encouragement prize 1

Gov. Sec. Ashram School, Ambivali

Encouragement prize 2

Convent Girl’s High School, Prabhadevi